Śledczy zapowiadają nowe zarzuty i dalsze ściganie posła PiS Marcina Romanowskiego. Ale realne możliwości są znikome. Egzekucja Europejskiego Nakazu Aresztowania będzie trudna, a wpis do bazy Interpolu stoi pod znakiem zapytania.
Władze Arabii Saudyjskiej wielokrotnie ostrzegały Niemcy przed mężczyzną, który przeprowadził piątkowy atak na jarmark bożonarodzeniowy w Magdeburgu. Zginęło 5 osób, ponad 200 jest rannych.
Premier Słowacji Robert Fico oskarżył prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, że zaoferował mu pieniądze z rosyjskich aktywów w zamian za zgodę Słowacji na członkostwo Ukrainy w NATO.
Nowa Dacia Duster zwyciężyła w konkursie AutoBest 2025, zdobywając tytuł najlepszego budżetowego samochodu w Europie.
Brytyjski dziennik, powołując się na źródła w armii Ukrainy, napisał, że z powodu niedoboru personelu na froncie przesuwani są tam żołnierze obrony powietrznej, często wyszkoleni na Zachodzie. Źródła "Guardiana" w armii Ukrainy: Obrona powietrzna na poziomie krytycznym.
Służby Marszałka Sejmu szukają sposobu na pozbawienie uposażenia poselskiego Marcina Romanowskiego. Bez zmiany ustawy się nie obejdzie - uważa konstytucjonalista.
Bank przygotował specjalną ofertę pożyczki gotówkowej na święta. Mogą z niej skorzystać zarówno dotychczasowi, jak i nowi klienci Banku Pekao S.A. Wszyscy klienci mają także możliwość tańszego zakupu podarunków świątecznych, dzięki programowi rabatowemu Okazje z Żubrem.
Chroniąc katalońskiego separatystę Carlesa Puigdemonta, Belgia i Niemcy przetarły szlak, którym teraz, udzielając schronienia Marcinowi Romanowskiemu, podążają Węgry. W obu przypadkach w tle pojawia się Rosja.
Jeżeli członek PKW Ryszard Kalisz nadal będzie kontynuował medialne wystąpienia w stylu „a z wyborami prezydenckimi to różnie może być”, może skutecznie obniżyć ich wiarygodność i przyczynić się do spadku frekwencji wyborczej.
Azyl przyznany przez prorosyjski rząd Viktora Orbána Marcinowi Romanowskiemu wprowadza aferę Funduszu Sprawiedliwości na arenę międzynarodową stając się narzędziem osłabiania Unii Europejskiej.
Przemocą próbują zastraszyć, zniechęcić i zmusić do milczenia. Nie zdają sobie sprawy z tego, że z dyrektorem Studium Europy Wschodniej, Janem Malickim, bitwę przegrali już dawno temu.
Jak się będzie zmieniała polska szkoła w 2025 roku, czy wystarczy nauczycieli, a w niektórych szkołach… uczniów? Jakie nowości dotyczące programów nauczania wejdą w życie w przyszłym roku? Co się zmieni w systemie ochrony zdrowia, jakie nowości w tym zakresie przyniesie polska prezydencja?
W 2025 roku sztuczna inteligencja (AI) będzie kontynuować swój dynamiczny rozwój, wpływając na różne aspekty działalności firm.
W planach pracodawców na 2025 r. widać większe rozchwianie niż przed rokiem. Wprawdzie firmy częściej przewidują wzrost zatrudnienia, ale przybyło też planów jego redukcji.
Co przyniesie nowa kadencja Donalda Trumpa, czy istnieje szansa na zakończenie w przyszłym roku wojny w Ukrainie, czy grozi nam globalna wojna handlowa, co się będzie działo na Bliskim Wschodzie
Ziemia jest coraz bliżej klimatycznej katastrofy. Rok 2024 będzie pierwszym rokiem, w którym przekroczony zostanie symboliczny próg globalnego ocieplenia. Państwa, organizacje oraz firmy muszą przyspieszyć zieloną transformację.
Jednym z większych wyzwań, przed jakim stoi Grupa KDPW, ale i cały polski rynek kapitałowy, jest kwestia związana z unią rynków kapitałowych.
Data Science umożliwia firmom wykorzystanie pełnego potencjału ich najcenniejszego zasobu korporacyjnego, czyli różnego rodzaju danych. Zaawansowana analityka wykorzystująca sztuczną inteligencję przyspiesza transformację biznesową, przekształcając dane w przydatne informacje, dzięki czemu pozwalają one na wzmocnienie innowacyjności i konkurencyjności firm.
Premier Węgier Viktor Orbán zapowiedział, że azyl dla byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego może nie być ostatnim, jakiego polskim politykom udzielają Węgry.
Po trzech miesiącach od powodzi wróciłem na zalane wtedy tereny. Niektóre miejsca wciąż wyglądają, jakby żywioł zniszczył je wczoraj. Choć Boże Narodzenie za pasem, dla moich rozmówców, którzy nie mogą wrócić do swoich domów, świętowanie jest ostatnią rzeczą, o jakiej teraz myślą.
Francuzi uruchomili pierwszy nowy reaktor jądrowy od 25 lat. Elektrownia Flamanville 3 miała jednak powstać 12 lat temu i kosztować cztery razy mniej niż finalnie wyniosły koszty tej inwestycji francuskiego EDF. Technologia którą zastosowano we Francji może potencjalnie trafić do Polski pod drugą, rządową elektrownie jądrową.
Podejmowanie ryzyka to codzienność zarządu spółki. Jak działać w granicach prawa i uniknąć odpowiedzialności za nietrafione decyzje? Odpowiedzią jest zasada business judgement rule.
Podatek od plastiku płacony przez Polskę do unijnego budżetu spadnie w tym roku o 11 proc., do 471,3 mln euro. Podatnicy zapłacą więc 2,045 mld zł za opakowania, które nie trafiły do recyklingu. Dużo, ale znacznie mniej mniej niż przed rokiem.
Trudno się spodziewać, by Węgry, udzielając ochrony międzynarodowej Marcinowi Romanowskiemu, zastosowały się do nakazu zatrzymania i wydania posła, który uciekł przed polskim wymiarem sprawiedliwości.
W duecie z krytykiem filmowym Marcinem Radomskim wybieramy najbardziej utalentowane młode gwiazdy Hollywood. Czy Timothée Chalamet, Zendaya, Paul Mescal, Anya Taylor-Joy lub Sydney Sweeney to przyszłość kina? Rozmawiamy o ich rolach, potencjale na celebrytów oraz oceniamy wybory zawodowe. Kto wygrywa w box office, a kto na festiwalach w Cannes i Wenecji?
Jakie konsekwencje może mieć sprawa posła Romanowskiego dla kampanii prezydenckiej w Polsce? Co dalej z Lewicą po dymisji Wieczorka? Czy kryzys w sprawie PKW i NS wysadzi wybory w Polsce? To tematy nowego odcinka podcastu „Polityczne Michałki”
Jaki jest stan prac nad generatywną sztuczną inteligencją?
- PiS cofa się na takie pozycje, z których bardzo ciężko będzie wrócić - uważa prof. Jarosław Flis, socjolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego. - Pomysł, że Marcin Romanowski wróci do kraju, kiedy zostanie przywrócona praworządność, zamyka ścieżki do porozumienia - dodaje.
Święta Bożego Narodzenia to czas obfitości, ale także wyzwanie związane z marnowaniem jedzenia. Statystyczne polskie gospodarstwo domowe wyrzuca rocznie produkty o wartości 4-5 tysięcy złotych? W tym odcinku podcastu "Rzecz w tym" Marzena Tabor - Olszewska rozmawia z Norbertem Konarzewskim, dyrektorem Biura Federacji Polskich Banków Żywności, o tym, jak lepiej planować świąteczne zakupy, co zrobić z nadmiarem jedzenia i jakie działania systemowe mogą pomóc ograniczyć ten problem.
Jest piątek, 20 grudnia a w podcaście „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek przedstawia najważniejsze wydarzenia gospodarcze.
Masło przekroczyło granicę 10 zł za kostkę, wywołując reakcje na rynku, w rządzie i w społeczeństwie. Dlaczego jego cena stała się symbolem problemów ekonomicznych? Czy masło to już towar luksusowy? Maślanej historii, która przenika politykę, memy i codzienne życie Polaków, przygląda się gość podcastu „Rzecz w tym”.
Autonomia, zaufanie do nauczycieli i smartfony na lekcjach – tak wygląda szkoła w Estonii. W jaki sposób udaje im się uzyskiwać najlepsze wyniki w teście PISA w Europie opowiada Kristina Kallas, szefowa tamtejszego resortu oświaty.
Co przyniesie nowa kadencja Donalda Trumpa, czy istnieje szansa na zakończenie w przyszłym roku wojny w Ukrainie, czy grozi nam globalna wojna handlowa, co się będzie działo na Bliskim Wschodzie – mówi o tym Jędrzej Bielecki, dziennikarz działu Świat „Rzeczpospolitej”. Rozmowa odbyła się w ramach cyklu „Perspektywy 2025” w którym analizujemy najważniejsze wydarzenia i procesy, jakich doświadczymy w przyszłym roku.
Jak się będzie zmieniała polska szkoła w 2025 roku, czy wystarczy nauczycieli, a w niektórych szkołach… uczniów? Jakie nowości dotyczące programów nauczania wejdą w życie w przyszłym roku? Co się zmieni w systemie ochrony zdrowia, jakie nowości w tym zakresie przyniesie polska prezydencja? O tym mówi Joanna Ćwiek-Świdecka, dziennikarka działu Kraj „Rzeczpospolitej”. Rozmowa odbyła się w ramach cyklu „Perspektywy 2025” w którym analizujemy najważniejsze wydarzenia i procesy, jakich doświadczymy w przyszłym roku.
Specyfika wojny za naszą wschodnią granicą sprawia, że Ukraińcy stali się ekspertami w zakresie technologii dronowych. A teraz budują unikatowe kompetencje w wykorzystaniu AI. Boty mają pomóc im w walce.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas